BİYOGRAFİ

BİYOGRAFİ

KAYA SEVİNÇ PERABAND
KAYA SEVİNÇ
Gitar
KULLANDIĞI EKİPMANLAR:
FX Pedallar
- Tremolo
- Wah Wah
- Reverb
- 10 ve 11 numara Nickel Wound Strings
- 0.8 Triangel picks

21 Mayıs 1978'de Ankara'da dünyaya gelmiştir. Müzik hayatına dinlediği rock ve metal gruplarının etkisiyle 20'li yaşlarında gitar çalma isteği ile başladı. 2000 yılında Ankara'da yakın arkadaşları ile kurduğu Thrash Metal tarzındaki "Crossfire" isimli grup ile aktif olarak müzik hayatına başlamış oldu. Çıkardıkları bir adet EP. ve 2004 yılında bir çok yerli ve yabancı dergi ve intenet sitelerinde yılın albümü seçilen "Aggression Treaty" isimli albüm ile iyice tanınan grup yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konser verme imkanı buldu. Almanya'daki bir konserde dikkatleri üzerine çeken grup anlaştığı bir firma ile Running Wild Tribute albümünde kendi tarzında coverladığı bir parça ile yer aldı.

Aynı zamanda sevdiği parçaları çalmak ve başkaları ile paylaşmak için kurduğu Nightshift isimli bar grubu ile Ankara'da barlarda rock ve metal müzik parçalarını çaldı. Şu an Crossfire grubu ile 2. albüm kayıtlarını yapmaktadır.

Ankara'da kurduğu Stüdyo Raven ile prodüktör kimliğini geliştirmeye başlamıştır. Prova ve kayıt stüdyosu olarak kurulan Raven yakın zamanda yapımcı sıfatı ile çıkaracağı albümler ile Raven Records ismini almıştır. Prodüktörlüğünü yaptığı başlıca albümler şöyledir; Aida Hani "Nje Bote Tjeter", Arcane "Nowhere To Hide", Art Niyet "Aşka Gerek Yok", Black Tooth "Drink Drive Go to Hell", Crossfire "Aggression Treaty", Derin6 "İlk", Diken "İsyan", Episode 13 "Pitch Black", Freedom Gray "Blackout Diary (Remaster), Kasatura "Cruel Killers", Knightmare "Knightmare", Magick "Stained Glass", Moribund Oblivion "Time to Face", Pera "Bir Başka Dünya” ve “Giz", Phronesis "Diotima". Kaya Sevinç ayrıca bir çok gruba EP. ve demo kaydı ve aranjörlük yapmıştır. Şu an ise İstanbul’da ünlü Ayna grubundan tanıdığımız Erhan Güleryüz’e ait Rüzgar Müzik stüdyolarında bir çok grubun ve sanatçının projelerinde mix, mastering ve prodüksiyon üstlenmektedir.

Bunlardan birisi de EntereSound projesidir. Barbaros Ali Kaynak ile beraber yürüttükleri bu projede; yakın zamanda Ayna grubunun “Ölsem de Kurtulsam” isimli parçasını yeniden aranje ederek kayıtlarını yapmış ve single olarak klibi ile beraber yayınlamışlardır.

Ankara'da uluslararası gelenekselleşmiş olan Rock Station festivallerinde yerli ve yabancı çok sayıda konserde tonmaister olarak görev almış ve konserlerin canlı kanal kayıtlarını yaparak prodüktörlüğünü bu yönde de geliştirmiştir. Rock Station dergisinde "Müzik Teknolojileri" adı altında bir köşe yazısı yazarak bilgilerini okuyucularla paylaşmıştır.

Şuan aktif olarak, 2009 yılında kayıtlarını yaptığı ve çaldığı Pera grubuna lead gitarist olarak dahil olmuştur. Bir çok konserde seyircileriyle buluşan grup “Sensiz Olmaz” isimli parçasına çektiği klipten sonra parça, dönemin sevilen dizisi “Kuzey ve Güney” de etkili bir sahnesinde yer alır ve daha ilk albümünden büyük müzik şirketlerinin dikkatini çekmiştir. 2. Albüm için sayılı büyük müzik şirketlerinden biri olan DokuzSekiz Müzik ile anlaşmış ve 2013 te albümün tüm kayıtları Kaya Sevinç ve Barbaros Ali Kaynak tarafından tamamlanmıştır. Birinde Toygar Işıklı ile düet yapan grubun albümü Giz’de üç parça kliplenmiş ve bir çok parçası dizilerde yer almıştır. Pera şarkılarının yer aldığı başlıca diziler şöyle; Kuzey ve Güney, Medcezir, Güneşi Beklerken, Kaçak Gelinler, 20 Dakika, Babam Sınıfta Kaldı, 2 Yaka Bir İsmail...