BİYOGRAFİ

BİYOGRAFİ

HAKAN ÜNALAN PERABAND
HAKAN ÜNALAN
Davul
KULLANDIĞI EKİPMANLAR:
- Dixon Blaze davul seti 10" 12" 16"
- Dixon Blaze Trampet 14" 6,5"
- Pearl Eliminator p2002c twin pedal
- Alchemy Professional 14" Hihat
- Alchemy PowerX 16" Crash
- Alchemy Professional 18" Crash
- Alchemy PowerX 18" China
- Alchemy Sweet Ride 22"
- İstanbul Traditional Splash 12"
- Tomlarda Evans Level 360 G2 deri
- Trampette Evans Level 360 Coated deri
- Mapex Falcon zil standları
- Rohema 5A Baget
- Mapex T765ASER Davul Taburesi
- Hardcase davul case'leri (Full Set)
- Sennheiser G3 In-Ear Monitor
- Shure se535 kulaklık
- iPad Air
- Behringer XENYX502 mikser
- Creative Sound Blaster Play2 ses kart

Hakan Ünalan, 10 Mayıs 1982'de İzmir'de dünyaya geldi. Müzik hayatına, lise eğitimini aldığı Saint Joseph Fransız Lisesi'nin şenliğinde dinlediği bir rock grubunun davulcusundan etkilenerek başlama kararı aldı. Grup sadece Metallica şarkıları çalan bir tribute grubuydu ve davulcuları, davulun başında çok eğleniyordu. Zaten Metallica hayranlığı hat safhadaydı ve izlediği bu grup gereken kıvılcım oldu. Her ne kadar hayatında kritik bir rol oynamış olsa da, o davulcunun adını asla öğrenemedi.

O yıllarda İzmir'de çocukluk arkadaşlarıyla beraber kurdukları grupta davul çalmaya başladı. Davula olan ilgisinin farkında olan Hakan'ın babası, ona ilk bagetlerini alan kişiydi. Bir 5A bagetti ve müzik hayatı boyunca bu model baget kullandı. Grubu amatör bir gruptu ve sevdikleri metal/nu-metal şarkıları evin salonunda klasik gitarlar ve sandalyeden yapılma bir davulla icra ediyorlardı. Müzik anlayışının temeli bu şekilde atıldı.

2000 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nü kazandı. Bu dönemde kısafilm ve belgesel çekimleriyle uğraştı. Eski mahallesinin grubundan da bu sebeple uzaklaşmış oldu. Üniversite yıllarında bazı gruplarla bar sahneleri yapsa da kendi şarkılarını yapan bir gruba dahil olamadı hiç. Bir çok kısafilmin de yönetmenliğini yaptığı dönemde Gökhan Mandır'la tanışarak "Hamam" grubuna dahil oldu. Bu grupla 2005'te "Nokia Super Sound" yarışmasında "Hodbin" isimli besteleriyle finale kalan grup, yarışma sonrasında Hakan Ünalan ve Gökhan Mandır olarak çalışmalarına iki kişi devam edecekti. 3 yıl boyunca beste çalışmalarına ağırlık veren ikili 2008 yılında isimlerini "Pera" olarak değiştirdiler. Bu dönemki provaları da kanepenin kolundan oluşan bir davul ve Gökhan'ın akustik gitarıyla gerçekleşti.

2010 yılında grubun gitaristi Kaya Sevinç'in prodüktörlüğünde ilk albümleri "Bir Başka Dünya"nın kayıtlarına başladı. Kayıtların bitimiyle birlikte grup arkadaşlarıyla birlikte 2015'e kadar yaşayacakları İstanbul'a taşındı. Bir Başka Dünya albümünden Şarab-ı Izdırap klibinin yönetmenliğini Gökhan Mandır'la beraber yapmıştır.

Grubun ilk albümündeki başarısının ardından 2013 yılında "Giz" albümünde davulları üstlendi. Bu albümde bestesi Gökhan Mandır'la beraber kendisine ait olan "Günaydın" isimli şarkı da yer almaktadır. Bu albümden "Kimseler" klibinin yönetmenliğini de Gökhan Mandır'la paylaşmıştır.

2016 yılının başında piyasaya çıkan Pera'nın bu 3. albümünde de yine davulun başındaydı. Şu anda İzmir'de yaşıyor ve her röportajda Pera'nın Ankaralı bir grup olmasıyla ilgili bir muhabbet dönerken "İzmirliyim" diye araya girmekle meşgul. Üniversite eğitiminin getirdiği bilgiyi grubun her türlü video montaj ve lyric videolarının yapımında kullanıyor.