BİYOGRAFİ

BİYOGRAFİ

GÖKHAN MANDIR PERABAND
GÖKHAN MANDIR
Gitar / Vokal
KULLANDIĞI EKİPMANLAR:
Guitars;
- ESP-LTD Ec1000 BLK
- ESP-LTD Ec1000 Silver Sun Burst
Amps;
- Mesa Boogie Dual Rectifier 100 W Head Amp
- Mesa Boogie 4x12 Rectifier Standart Straight Cab
Mics;
Heil Sound Finn Stage Microphone
FX Pedal Gears;
- AMT R2 Pedal
- AMT E2 Pedal
- AMT O2 Pedal
- AMT SY-1 Delay Pedal
- AMT RY-1 Reverb Pedal
- AMT WH-1B Wah Pedal
- AMT GR-4 Switcher
- AMT Pangaea Cab. Simulator
- Boss AC3 Acoustic Simulator
- MANDIR singature Pedal Board(MESA Consept)
- Behringer Chromatic Tuner
- Behringer DI BOX
- Shure Glx-D16
Wireless Systems;
- Shure Glx-D16
Other Gears;
- Keter Gear Box
- Keter Gear Box (Bond)

11 Ocak 1982'de İstanbul'da doğdu. 3 çocuklu bir ailenin en küçük üyesidir. Küçük yaşlarda birçok spor dalı ile uğraşan Gökhan, henüz 9 yaşında iken Tae-kwon-do dalında Ankara şampiyonu olmuştur. Uzun yıllar uzakdoğu sporları ve futbol ile ilgilenen Gökhan, 16 yaşında bir arkadaşı ile gezerken gördüğü gitar ilgisini çekmiş ve çıkan sesin büyüsüne kapılmıştır. Annesine gitar çalmak istediği söyleyip, babasını bu konuda ikna etmesini istemiştir. Uzun uğraşlar sonucu o gitar alınmış fakat tam anlamı ile istediği olmamıştır. Sahip olduğu ilk gitar bir klasik gitardır ve aradığı o tınıyı bu enstrumandan alamamaktadır. Bu sürede geçen bir yıl boyunca klasik gitar dersleri almış, nota eğitimi konusunda ilerlemeler kaydetmiştir. O yıllarda duyduğu bir şarkı müziğe bakışını, hatta hayatını değiştirmiştir. Bu şarkı METALLICA'dan "Unforgiven"dır. Duyduğu distortion tonuna resmen aşık olmuştur. Daha sonra tekniğinin başka yönde ilerlemesi gerektiğini düşündüğünden akustik gitar almak istemiş ve annesi o yıllarda ona ilk akustik gitarını hediye etmiştir. Hala tüm bestelerini o gitarla yapıyor...

Başarısız birçok grup denemesi ile müzisyenliğe devam etmek arzusu sürekli savaşmaktadır. İlk grubu 5 kişilik bir gitar topluluğudur ve adını kendi bile bilmemektedir. Daha sonrasında Ankara'da bir Death Metal grubunun eleman aranıyor ilanını görmüş, elemelere katılmış ve stüdyodan yetersiz olduğu için resmen kovulmuştur. Bu hırs ile birkaç ay sonra kendi ilanını asacak ve grup elemanları toparlayarak ilk grubunu kuracaktı. Arayan ilk kişi Seksendört grubunun gitaristi Arif Erdem OCAK'tı. Erdem ondan daha iyi bir gitaristi ve bu grup çalışması da uzun sürmedi. Ama 18-19 yıldır süren bir arkadaşlığa dönüştü. 2000'li yıllar birçok Ankara'lı dostunun albüm çıkarttığı ve Türkiye'de ses getiren işlere imza attığı yıllardı. Bu dönemde başta hiç ısınamadı Hakan Ünalan ile tanıştılar ve onunla ilk grupları "HAMAM"ı kurdular. Daha çok nu-metal ve hardcore covarlar yapan grup, yine kısa süre sonra dağılacak ve ikili yollarına "PERA" olarak devam edeceklerdi. Uzun ve başarısız bir dönemin ardından insanlar onların bu işi yapabileceğine inanmıyorlardı. İçlerine kapanıp bir plan yaptılar ve 2008 yılında aynı zamanda askere gidip döndükleri gibi ilk albümleri "Bir Başka Dünya"yı kaydetmeye başladılar. Daha önceden tanıdıkları Kaya Sevinç'in kayıtları alması ile birlikte, onun da bu grubun bir parçası olmasını istediklerini söylediler. Artık Kaya Sevinç'in de dahil olduğu grup uzun süre bulamadıkları bas gitarist açığını, bu zamana kadar birçok dostunun sahnede ve albümdeki destekleri ile geçirdi. En son kadrosuna Barış Ceylan'ı dahil eden PERA nihai kadrosuna ulaşmış ve müzikal yolculuğuna bu şekilde devam etmektedir. İlk albümden bugüne tüm söz ve müzikler kendisine aittir. Albümlerde bulunan şarkılar sevilen birçok dizide yer almış ve bu vesile ile birçok dinleyene ulaşma fırsatını bulmuştur. Söz yazarı ve besteci olarak PERA dışında ilk işi Oğuzhan Uğur'un ilk albümündeki "MARS&VENÜS" şarkısıdır. Gökhan MANDIR'ın sözü ve müziği kendisine ait diğer şarkıları birçok değerli sanatçı tarafından beğenilmiş, hatta önümüzdeki aylarda bu sanatçıların albümlerinde yer alarak piyasaya çıkacaktır.

"Bana Ne Olduğunu Anlat" isimli bir kitap yazmış ve ücretsiz olarak wattpad uygulamasından sevenleri ile paylaşmıştır. Aynı uygulama içerisinde "PERA-Tüm Şarkı Sözleri" isimli diğer bir kitabı da yayındadır. PERA'nın amblem ve logo tasarımları kendisine aittir.